Santrauka

Daujėnų pilkapynas

Mykolas Michelbertas

Daujėnų pilkapynas (Pasvalio r.) buvo Šiaurės-rytų Lietuvoje, buvusioje sėlių genčių teritorijoje. Jis tyrinėtas 1970 m. anuometinio Vilniaus pedagoginio instituto archeologinės ekspedicijos.

Iš viso Daujėnų pilkapyne buvo išlikę keturi sveikesni pilkapiai ir dar vieno pilkapio likučiai. Visi pilkapiai buvo tyrinėti, juose rasti 22 senojo geležies amžiaus antrosios pusės ir vidurinio geležies amžiaus pradžios kapai.

Daujėnų pilkapiai buvo supilti iš aplinkinės žemės – smėlio su didele molio priemaiša. Pilkapių sampilų pagrinde buvo rastas iki 5–10 cm storio angliukų, degėsių ir pelenų sluoksnis, liudijantis apie apeigas su ugnimi. Sampilų pakraščiuose buvo nevisai taisyklingo apskritimo formos arba ovalūs akmenų vainikai, statyti iš įvairaus dydžio akmenų.

Mirusieji Daujėnų pilkapyne laidoti nedeginti. Jie guldyti aukštielninki, ištiesti. Nesilaikyta vienos mirusiųjų laidojimo krypties. Viename kape pastebėti medinio skobtinio karsto pėdsakai.

Tikrinant pomirtiniu pasauliu, mirusiesiems dėtos įvairios įkapės, daugiausia priklausiusios nuo mirusiojo lyties. Daujėnuose aptikta per 40 įvairių daiktų – įkapių. Vyrų kapuose aptikta ginklų – geležinių įmovinių ietigalių, darbo įrankių – įmovinių ir siauraašmenių pentinių kirvių, įvairių peilių, žalvarinė apyrankė. Moterų kapų įkapes sudarė apgalvis iš žalvarinių įvijų, skiriamųjų plokštelių ir didelės įvijos pakaušio srityje (IV pilkapis, kapas Nr. 3), įvairios kaklo apvaros i įvijų, stiklo ir emalio karolių, pusmėnulio pavidalo kabučių, kelių tipų žalvarinės antkaklės, apyrankės, įvairių smeigtukų su grandinėlėmis likučiai, geležiniai pjautuvai, ylos. Turtingiausias įkapių buvo IV pilkapio moters kapas Nr. 3, kuriame buvo rasti 8 daiktai, jų tarpe labai reta įkapė moterų kapuose – geležinis ietigalis.

Ankstyviausi Daujėnų pilkapių radiniai datuojami II a. antrąja puse, vėlyviausi – V a. ar V–VI a. Dauguma kapuose rastų daiktų yra vietinių meistrų gaminiai, tačiau Daujėnų bendruomenę pasiekė ir importiniai daiktai – stiklo ir emalio karoliai, pagaminti Romos imperijos provincijose.